انواع شیلنگ فلزی و صنعتی

تاریخ انتشار : 2017/01/11

(Flexible Metal Hoses)

 

درباره شیلنگ های انعطاف پذیر فلزی Flexible Metal Hose

      وجود لرزش در خطوط و سیستمهای انتقال سیالات امری اجتناب ناپذیر است. این لرزش ها به دلایل مختلفی بروز می کنند. تغییرات دمایی سیال ، تغییرات دمایی محیط کاری سیستم، لرزش مداوم ناشی از حرکتهای ناخواسته دستگاههای مکانیکی موجود در سیستم (اعم از پمپ، کمپرسور ، فن، توربین و…)، و یا  علل بیرونی مثل باد، زلزله، نشست سازه و… به همین دلیل به منظور جذب این حرکهای ناخواسته و جلوگیری از انتقال آن و اسیب رساندن به سیستم و استهلاک زودرس خط لوله و سایر قطعات ، به فراخور دمای سیال، محیط کاری، فشارکاری سیال و… از انواع متنوع لرزه گیرها ( Expansion Joints ) استفاده می شود.

       شیلنگ های فلزی انعطاف پذیر (Flexible Metal Hose) که اصطلاحا “شیلنگ های فلزی” هم نامیده می شوند، یکی از قطعات اتصالی انعطاف پذیر در یکپارچه کردن خطوط لوله کشی ( Piping ) بخصوص در اتصالات ناهم شکل و ناهمگون و یا زمینهای غیر هم سطح می باشند. شیلنگ های فلزی انعطاف پذیر (Flexible Metal Hose) از سایز ۴/۱ اینچ الی ۳۰ اینچ تولید می گردند که با توجه به انعطاف پذیری مناسب و محدوده دمایی وسیع قابل کارکرد و همچنین تحمل بالای فشار و مقاومت بالا در برابر خوردگی سیالات، در بسیاری از صنایع برای جابجایی انواع سیالات مایع و گاز و بخصوص در محل هایی که امکان استفاده از لوله و یا نصب اکسپنشن جوینت های فلزی و لاستیکی وجود ندارد، کاربرد بسیار خوبی دارند.

ساختار شیلنگ های انعطاف پذیر فلزی

       از دیگر مزایای این لوله ها می توان به مواردی همچون جبران انقباض و انبساط در خطوط لوله، مقاومت در برابر آتش ، قابل متصل شدن به قسمت های متحرک ماشین های صنعتی (به دلیل انعطاف بالا) ، جذب ارتعاشات و اجرای سریع و اقتصادی می‌باشد.

       جنس این شیلنگ ها عمدتا از جنس فولاد ضد زنگ (Stainless Steel) می باشد که در انواع بدون روکش (No Braid) ، یک لایه روکش (Single Braid) و دو لایه روکش (Double Braid) تولید می گردند.

 

روکش ها (Braids)

       روکش های شیلنگ های فلزی انعطاف پذیر (Braids) معمولا بر روی قسمت آکاردئونی شیلنگ های انعطاف پذیر بکار می روند و عموما از جنس استنلس استیل ۳۰۴ و  استنلس استیل ۳۱۶ طراحی می گردد و به عنوان پوششی بر روی شیلنگ قرار می گیرد تا به بهبود خواص و عملکرد آن کمک کند. این روکش ها به راحتی بر روی شیلنگ گسترش پیدا می‌کنند و دور تا دور شیلنگ را در بر می‌گیرند و برای شیلنگ های فلزی، لاستیکی، سیلیکونی و غیره مناسب است و این موضوع باعث می‌شود بتواند برای شیلنگ هایی با قطرهای متفاوت کاربرد داشته باشد.

       از آنجایی که استیل ۳۰۴ تنها در برابر خوردگی مقاومت دارد و حتی در صورت تماس مستقیم با آب (بدون نمک) مقاومت لازم را دارد ولی در برابر آب شور و یا اسید ها نمی‌تواند مقاومت کند ، در این شرایط باید حتما از روکش با متریال استیل ۳۱۶ استفاده کرد. این استیل در تماس مستقیم با آب شور ، اسیدهایی با غلظت بالا و… مقاوم خورندگی بالایی دارد.

 

شیلنگ های فلزی انعطاف پذیر با یک لایه روکش (Single Braid)

       این شیلنگ ها بدلیل بالا بردن مقاومت مکانیکی به صورت آکاردئونی و از جنس فولاد ضدزنگ تولید می گردند تا علاوه بر بالا بردن استحکام، از انعطاف پذیری بالایی نیز برخوردار گردد و به خاطر همین ویژگی نسبت به تغییرات دمایی و انبساط و انقباض و تغییر اندازه و حرکت با فشار سیالات در حین انتقال ( مقاومت هیدرولیکی) بسیار منعطف و مقاومت فرسایشی بلایی دارد.

       این شیلنگ ها عمدتا برای انتقال نوع خاصی از گاز و مواد خورنده استفاده می‌شود و توانایی بالا در تحمل فشار کاری (تا ۳۵۰ بار) و تحمل دمایی بسیار مناسب (منفی ۲۷۳ تا مثبت ۶۵۰ درجه سلسیوس) دارند. این شیلنگ ها برای هوا ، خلاء ، آب حاوی کلر (حداکثر ۱۲ میلی‌گرم بر لیتر) ، الکل اتیلیک (الکل سفید) و همچنین در بخش هایی از پتروشیمی ها که استفاده از آن توسط سازنده مجاز شمرده شده است بسیار مناسب و کارا می باشند.

شیلنگ های فلزی انعطاف پذیر با دو لایه روکش (Double Braid)

       این شیلنگ ها با دو لایه روکش دارای چند لایه و به هم بافته شده است که این موضوع باعث افزایش انعطاف و بهبود خواص کاور آن می‌شود، به همین دلیل عملکرد این مدل از مدل مشابه خود (با یک لایه روکش) بهتر است.

 

شیلنگ های فلزی انعطاف پذیر (Flexible Metal Hose) بسته به نوع کاربرد، در دو تیپ اصلی طراحی و تولید می گردند که باهم تفاوت دارند:

       شیلنگ های مارپیچ و شیلنگ های حلقه ای. شیلنگ های فلزی مارپیچ که از استحکام مکانیکی بالایی برخوردار هستند (مانند مقاومت کششی و مقاومت در برابر پارگی شیلنگ). شیلنگ های حلقه ای نیز می توانند در برابر فشار بالا مقاومت کرده و برای خطوط فشار بالا انتخاب مناسبی می باشند.

       فشار کاری برای انواع شیلنگ های فلزی انعطاف پذیر (Flexible Metal Hose) در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد محاسبه شده و با هم تفاوت دارند. مثلا فشار کاری در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد برای شیلنگ خرطومی بدون روکش (No Braid) سایز ۴/۱ اینچ برابر با ۸ بار، برای شیلنگ خرطومی با یک روکش حصیری (Single Braid) برابر با ۱۲۰ بار و برای شیلنگ خرطومی با دو روکش حصیری (Double Braid) برابر با ۲۳۰ بار است. این شیلنگ ها با سه نوع اتصال فلنجی، رزوه ای و زانویی ۴۵ و ۹۰ درجه طراحی و تولید می گردند.

 

کاربرد شیلنگ های انعطاف پذیر صنعتی (Flexible Metal Hose):

– در مواردی که امکان استفاده از لوله برای انتقال سیال وجود ندارد و شیلنگ استفاده شده نیاز به تقویت دارد.

– برای جلوگیری از انتقال ارتعاش از یک دستگاه به دستگاه دیگر.

– سهولت در باز و بسته کردن اتصالات.

– خنثی سازی تغییرات ابعادی (انبساط و انقباض) در خط لوله.

– برای جلوگیری از انتقال نیرو به سایر تجهیزات خط لوله (Thrust Pressure).

– برای ایمن سازی تأسیسات در مقابل زلزله.

 

صنایع مورد کاربرد شیلنگ های انعطاف پذیر صنعتی (Flexible Metal Hose) :

 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • صنایع نیروگاهی
 • صنایع ذوب فلزات
 • صنایع فولاد
 • صنایع کاغذسازی
 • صنایع چوب
 • صنایع نیشکر
 • صنایع ساختمان و تأسیسات

      تعمیر و نگهداری این لوله ها بسیار اهمیت دارد و چنانچه نقصی در آنها باشد نباید در برطرف کردن آن تعلل کرد از طرفی همواره برای تعمیرات نیاز است بخشی و یا تمام یک سیستم را از مدار خارج کرد که این موضوع باعث تحمیل هزینه است ، در نتیجه جنس و مقاومت لوله ها علاوه بر جنبه‌ی ایمنی از نظر اقتصادی و ضررهای بعدی نیز دارای اهمیت است.

فرم ارسال درخواست شیلنگ انعطاف پدیر فلزی

  دیدگاه ها بسته شده اند.

  برخی از مشتریان

  فولادسپیدفراب‌کاشان
  آهن‌وفولادارفع‌اردکان
  مجتمع‌ پتروشیمی مبین
  مجتمع سیمان غرب
  مجتمع سیمان هگمتان همدان
  مجتمع سیمان شاهرود
  نیروگاه شهیدمفتح همدان
  نیروگاه شهیدسلیمی نکا